Yüz Tanıma Teknolojisi Nedir?

Yüz tanıma teknolojisi ile gelen büyük yenilikler
Tanım – Yüz Tanıma

Yüz tanıma sistemleri bir kamera yardımı ile kişinin yüzünü analiz eder. Gözler arasındaki mesafe, burun genişliği, elmacık kemiklerinin şekli, çene hatlarını başta olmak üzere seksen farklı düğüm noktasını inceler ve bu verileri veri tabanında kaydeder. Kullanıcı kamera karşısına geçtiğinde kullanıcının verilerini veri tabanındaki verilerle karşılaştırır.

Yüz tanıma sistemleri, zayıf ışıklandırma, düşük kaliteli görüntü ve düşük görüş açısı gibi zorlu koşullar altında kişileri tanımlama yetenekleriyle öne çıkar.

Karşılaştırma

Diğer biyometrik çözümlerle karşılaştırıldığında, yüz tanıma sistemlerinin bir çok avantajı bulunmaktadır.Yüz tanıma sistemleri temassız bir niteliktedir. Böylece kart kaybetme ve şifre unutma gibi bir takım sorunları ortadan kaldırmaktadır. Yüz görüntüleri uzaktan yakalanabilir ve kullanıcı herhangi bir etkileşime ihtiyaç duymadan analiz edilebilir.Her yüz farklı bir karakteristik özelliğe sahiptir.Parmak izi ve diğer biyometrik çözümler gibi yüzlerin de detayına bakıldığında benzersiz detaylara sahiptir. Sonuç olarak, hiç bir kullanıcı başka bir kişiyi taklit edemez. Yüz tanıma, PDKS ve access (geçiş) kontrol sistemleri için mükemmel bir güvenlik önlemidir.

Kullanım Alanları

Kamu, firmalar, fabrikalar, depo, özel bölümler, asansörler, oteller gibi giriş ve çıkış güvenliğinin önemli olduğu yerlerde kullanılan bu biyometrik çözüm; son yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır.

3D Tanımlama ile Teknolojinin Bir Adım Ötesine

Apple, iPhone X ile tanıtılan 3B Tanımlama Teknolojisi FaceID, yeni nesil yüz tanımaya harika bir örnektir. 2B algoritması, belirli yüz özelliklerinin göreceli konumunu, boyutunu ve şeklini analiz edip karşılaştırırken, iPhone X’in kızılötesi kamerası çok boyutlu, çok daha kesin bir matematik matrisi oluşturmak için 30.000’in üzerinde görünmeyen noktayı ışınlar ve analiz eder.

3B tanımlama teknolojisi ayrıca farklı aydınlatmadaki yüzleri, farklı yüz ifadeleriyle ve farklı açılardan tanıma gücü ile önemli 2B eksikliklerin üstesinden gelir. Sürekli derin öğrenme, güneş gözlüğü takarken ya da saç önemli ölçüde değiştirdikten sonra bile sizi tanır.

Yüz Tanıma Teknolojisini Kimlik Doğrulama Sisteminizde Kullanmak İçin 5 Sebep

Daha Fazla Doğruluk: 3B haritalama, derin öğrenme ve diğer gelişmeler ile bu sistem daha güvenilir ve aldatması zordur.

Daha İyi Güvenlik: Araştırma, dokunmatik okuyucuların yanlış parmak izi ile açılmasıyla 50.000’de 1 ihtimalini gösteriyor. 3B yüz modellemede ise, olasılık yaklaşık 1.000.000’da 1’e kadar düşüyor.

Kullanışlı ve Sürtünmesiz: Kullanımı kolaydır. Bir kullanıcının bilgisi olmadan pasif olarak kullanılabilir; veya aktif olarak, bir kişinin “kameraya gülümsemesi” kadar kolaydır.

Akıllı Entegrasyon: Bu teknolojiyi kullannan araçların genellikle mevcut güvenlik altyapılarıyla entegrasyonu kolaydır, yazılım zaman ve maliyet tasarrufu sağlar. Bu sistemin geliştirici öncülerinden ZKSoftware bu alan ile ilgili ihtiyacınız olan danışmanlık hizmetini en iyi biçimde sağlayıp uygun cihaz tedariğini sağlayacaktır.

Otomasyon: Otomatik ve sorunsuz 7/24 güvenlik, güvenlik görevlilerinin giriş noktalarını görsel olarak izlemesi, güvenlik kontrolü yapması ve güvenlik kameralarını görüntülemesi gereğini ortadan kaldırır.