Japon Bankası ATM İşlemlerinde Biyometrik Döneme Geçiş Yapıyor

Seven Bank biyometrik teknolojileri müşteri doğrulama amacıyla kullanıma açmayı hedefliyor, ATM kullanılarak yeni banka hesapları açmasını da sağlayacaklarını belirtiyor.

 

 

Online & dijital odaklı Japonya tabanlı banka, yüz tanıma sistemlerini ATM’lerde devreye almaya hazırlanıyor.

Seven Bank hedefleri arasında biyometrik teknolojileri müşteri doğrulama aşamasında kullanıma açıyor. Yeni müşterilerin banka hesaplarını aynı zamanda ATM tarafında yaptıkları girişle açabilmelerine de olanak vereceklerini belirtiyorlar. Gelişmiş özellikleri arasında ise; müşterilerin kimliklerini gösterdikten sonra ATM tarafında onaylanması sağlanacakmış. Böylelikle, biyometrik sistem müşterinin yüzü ile kimlikte bulunan resmi karşılaştırma yapıp doğrulayabiliyor olacak.

 

ATM şubelerinin birden fazla lokasyonda bulunduğu 7-11 mağazalarında aynı zamanda Seven Bank’ın fiziksel lokasyonlarında aktive edilecek olan sistem Japonya’nın gelişmiş biyometrik odaklı bankası haline gelecek.

Japan Times dergisine göre Seven Bank ATM ağı yaklaşık 24,000 olmakla beraber 2020 yılına kadar yaklaşık daha fazla ATM aktive edileceği belirtildi. Büyük şehirlere kurulumu yapılacak olan biyometrik yeniliklere açık ATM sistemleri geliştirilebilir yapıda olacağı belirtildi.

 

Biyometrik yüz tanıma konusunda çığır açabilecek bu teknoloji dünya genelinde bütün bankaların tercih edebileceği ATM çözümleri arasına girmekte zaman kaybetmiyor. Seven Bank diğer bankaların da bu sistemi entegre edip kullanması konusunda önerilerde bulunuyor.