Apple Otomobil Geliştirme Touch ID Car Key’in Kilidini Açıyor

Apple, gizli otomobil geliştirme projesini yeniden değerlendiriyor, ancak çalışmasında; arabanızı Touch ID ile açma kabiliyeti de dahil olmak üzere bazı ilginç teknolojik konseptler de içeriyor.

 

Bu, Apple mühendislerinin şirketin en azından öncelikle kendi kendine kullanması gereken otomobilleri için açıkça öngördüğü bir özellik. Buradaki fikir, bir kullanıcının arabasını iPhone’un Dokunmatik Kimlik parmak izi tarama sisteminden açabileceği ve daha sonra otomatik olarak önceden belirlenmiş bir hedefe götüreceği; başka bir deyişle, bir kullanıcı bir düğmeye dokunarak yola çıkabilir.

 

Ancak Project Titan tekerleklerini döndürüyor, Apple kendi ürettiği aracın geliştirilmesinden, bağlantılı otomobil yazılımının geliştirilmesine kadar geri adım atıyor.

 

Bir Bloomberg raporuna göre, Apple arabasının planlarını hala yeniden uygulamaya koyabilir, ancak şimdilik şirket çok sayıda mühendisin projeyi bıraktıktan sonra yeni bir yöne yönlendirmek için projeye personel kiralıyor.

 

Akıllı arabaları akıllı telefonlara bağlamak için diğer şirketler de çalışıyor. Örneğin Hyundai, Amazon Echo sahiplerinin Genesis G90 sedanları ile sesli komutla etkileşime girmelerini sağlayacak, örneğin motoru oturma odasından çalıştırmak; Bu arada Gemalto, akıllı telefon tabanlı bir sanal araba anahtarı geliştirmek için araç teknolojisi tedarikçisi Valeo ile birlikte çalışıyor.

 

Ancak Apple zaten Touch ID sistemi üzerinden kullanıcı kimlik doğrulamasında güçlü bir marka oluşturdu ve bu yüzden de bir Touch ID pazara ulaştığında sanal araç anahtarı konusunun ilgi çekici bulunmasına gerçekten yardımcı olabilir.