FaceID Teknolojisi Nedir?

iPhone X için patentli milyonlarca kullanıcının işine yarayacak Face ID teknolojisini kullanan yüz tanıma özellikli birtakım ürünler Birleşik Devletler Patent Merkezi tarafından ortaya çıkarıldı. Sayılanlara dahil olarak Apple’a ait Entegre Yüz tanıma 3D ID de dahil.

Apple tarafından doldurulan patentli yüz tanıma teknolojilerini göz önünde bulunduracak olursak, Apple ve diğer firmaların yapmış olduğu buluşların arasına girebilecek nitelikte olan algoritması tam olarak şu şekilde çalışıyor; doku algoritmasını algılayıcı Apple patentli teknoloji üç farklı patentle tescillenebilir ve iPhone X patentini taşıyabilir.

Portatif Elektronik aygıt patenti yeni nesil “notch” görüntüleme sistemi ve wireless şarj modülüyle gelmektedir.

Elektronik cihazla Vision Sistem Montaj ve kendiliğinden hizalanan braketleriyle entegrasyona uyumlmu hale geliyorlar.

FACE ID çift kamerasıyla ışık süzmesine karşı ayarlanabilir sistem,1ışığın kırılmasıyla infrared yapıya dönüş yapabiliyor.

Patentin bir bölümünden bahsedilen bilgiye göre, objenin ve objelere ait olan görüntüyü sistem destekli olarak tanımlaması geçmektedir.

Bazı senaryolarda, vision sistemi elektronik aygıta bağlı olarak aktarılan kişinin yüz bilgisini görüntü aktarım kısmında ortaya çıkarabiliyor.

Vision Sistemi ileride gelişen aşamaları takip ederek ar-ge ekiplerinin çalışmalarıyla beraber birden fazla ışık akışlarını objeye yönlendirmeyi hedefliyorlar.

Işık demetlerinin nokta deseni bırakarak objeye nüfuz etmesi sağlanır. Işığın görünmez bölgelerinde, diğer adıyla infrared(IR ışık) olarak da geçen noktalarındaki frekanslarıyla işlemesi operasyonu sağlanır.

Vision sistemi aynı zamanda ek kamera desteğiyle ışık demetlerinin objeye vardıktan sonra yansımasını sağladıktan sonra nokta dizaynı ile geri dönüşünden sonra ortaya çıkarılır.

İkinci kamera görevini yerine getirirken yakaladığı ışığı projektörden frekanslarıyla karşılaştırarak ışık filtresini devreye sokabiliyor.

Biyometrik doğrulama teknikleri yukarıda belirtilen doğrulama teknolojisi modunu kullanmaktadır.

Görsel işleme ve eşleştirme özelliklerini kulanırken güvenli kapalı devre bağlantı kullanıma açık olmakla beraber, derin illüminasyon öğrenim aynı anda yakalama üç boyutlu görsel yakalama, iki boyutlu ve yoğun illüminasyon gibi teknolojilere de yer verilmektedir.

Pseudo-rastgele yakalama modunun faydalarından birisi ise, sahte fotoğraf saldırılarının ve tekrarlama saldırılarının önüne geçeceği yönündedir.

FACE ID teknolojisi yeni iPhone üzerinde kullanılacak ve 2019 ortalarına doğru bütün modellerinde devreye alınması planlanmaktadır.