Filipinli Devlet Büyükleri Biyometrik ID Sistemini Kullanıyor

Filipinli yetkililer tarafından kullanıma açılacak olan Biyometrik ID ile Filipin’de bulunan yetkililer ulusal biyometrik ID programını devreye alıp ülke genelinde kullanıma açmayı planlıyorlar. Planların başlangıç noktaları olarak ise Metro Manila ve Calabarzon bölgeleri hedeflenen yerler arasında.

 

CNN Filipin tarafından yapılan röportajda, Davao Şehri Yetkilisi Karlo Nograles yukarıda bahsedilen bölgeler için “pilot bölgeler” ifadesini kullandı. ID programının ülke çapında yapılan büyük yatırımların sonucu olarak meyvesini vereceğini ve test bölgelerin bizi ne kadar doğru yolda olduğumuzu göstereceğini de ekledi.

 

Filipin istatistiksel yetkililerinin yaptığı geniş araştırmalar sonucu, PSA ile koordine olarak çalıştıkları ve diğer üçüncü parti firmaların da dahil olduğu bu gelişmiş Biyometrik ID yeniliklerinde, potansiyel seçimlere göre şekillenebileceği bildirildi. Biyometrik oylama sisteminin geçmiş yıllarda büyük ilgi gördüğü ve bu yönde ilerlemenin doğru olduğunu düşündükleri görüldü.

 

Yeni nesil geleceğe yatırım niteliğindeki Biyometrik ulusal ID’ler ile, standard biyografik bilgileri; isim, kan grubu, adres ve opsiyonel bilgilere de yer verileceği, mobil numara, email adresi ikametgah yeri gibi.

 

ID’ler aynı zamanda biyometrik doğrulama bilgilerini de üstünde taşıyacağı, kart sahiplerine ait bu biyometrik bilgilerin ve iris tanıma bilgilerinin aynı zamanda portre resimlerinin de yüz tanıma gerektiren yerlerde kullanıma açık olacağı belirtildi.

 

Kanunlara uygunluğu bakımından ulusal ID programının ülkenin Devlet Başkanı olan, Rodrigo Duterte tarafından imzalandığı ve anında devreye alınmasını istediği dile getirildi. PSA kısmında beklenen yeniliklerin ve entegrasyon sürecinin hızlı olarak start verildiği gelecek ay bu sürecin aktive edileceği, ID kartların biyometrik doğrultuda programa dahil olacağı CNN raporunda yer aldı.