Parmak İzi Okuyucu Kullanılarak Ödeme Kolaylıkları

Parmak izi okuyucu teknolojisi

Alman araştırma firması GFK tarafından yapılan çeşitli verilere göre İngiltere de bulunan tüketicilerin parmak izi okuyucu ile ödeme sistemlerine olan yoğun ilgisi oldukça fazla olduğu tespit edildi. Personel devam kontrol sistemlerinde kullanılan parmak izi terminallerindeki sistem, şimdi alışveriş işlemlerinde bizlere sunulmak isteniyor.

Yapılan ankette İngiltere’deki tüketicilerin parmak izi okuyuculu kart sistemleri ile olan alışverişleri ve hareketlerinin kolaylıklar sağlayacağı yönünde oldu.

Anket istatistikleri açıklandığında, ülke genelindeki 821 kart sahibinden alınan verilerde 2018 Mayıs ve Haziran ayları arasında yüzde 54’lük kısmı biyometrik kartlara olan ilgilerini ve piyasaya çıkarıldığında satın alıp kullanmaya başlayacakları yönündeydi. Aynı zamanda parmak izi okuyucu tabanlı ödeme sistemlerinin hayattaki öneminin de vurgulandığı ankette kullanıcılar favori ödeme yöntemlerinin olacağını bildirdi.

Kullanıcıların %82’lik kısmı, parmak izi okuyuculu kartla yapılan ödeme hakkında biyometrik kartların ödeme kolaylıkları sunacağı ve %86’lık kısmı ise daha güvenli sistemsel işlevsellik katacağına inanıyorlar.

Parmak izi okuyucu sisteminin entegrasyon aşamasında farklı zorluklarla karşılaşacağı görüldü. %37’lik orandaki kullanıcı parmak izi okuyucu hakkında, şahsi verilerinin çalınacağını düşündükleri için endişe duyduklarını ve %41 civarı tüketici ise her kullanmak istediklerinde tam performans çalışabilecek, stabil bir sistem olmadığını dile getirdi.

Kısaca belirtmek gerekirse, toplam sonuçlara göre, tüketicilerin büyük kısmı parmak izi okuyuculu ödemelerin yapıldığı bir ülkede biyometrik kart sistemlerinin yüksek güvenlikli ve temassız ödeme yöntemlerinin tutacağından yana hem fikirler.

Mastercard firması için iyi haber ise, İngiltere bankalarıyla görüşme halinde olduklarından parmak izi okuyuculu kartların piyasaya sürülmesine olan yoğun ilgiyi beğendiler. Aynı zamanda benzer çalışmalara ev sahipliği yapan Visa firması da bu tarz yeniliklerin geleceğe yatırım anlamında devasa olduğunu nitelendirdi.

Visa, Mountain America Credit Union ve Kıbrıs Merkez Bankası ile yeni bir çift arayüzlü (çipli ve temassız özellikli) bir parmak izi okuyucu ile ödeme başlattığından, ödeme kartlarına yeni yetenekler kazandırıyor. Bu, temassız ödemeler için kart üzerinde yer alan parmak izi sensörünü test eden ABD’deki ilk pilot firma olacak.

Kart, bir işlem sırasında kart sahibinin kimliğini doğrulamak için PIN veya imzanın alternatifi olarak parmak izi tanıma kullanımını test edecektir. Pilot firmalar, ödemeler kategorisinde biyometrik teknolojiye artan talebi destekleyen ve yeni bir teklif olan Visa Ready for Biometrics programı aracılığıyla yönetiliyor.

Nasıl Çalışır

Kart sahibi, kartta güvenli bir şekilde saklanan parmak izini kaydeder. Bir işlem sırasında parmağını kartın sensörüne yerleştirdiğinde, taranan baskının, kartta saklanan baskı ile aynı olup olmadığını algılar. Karttaki yeşil veya kırmızı ışık başarılı veya başarısız bir eşleşme olduğunu gösterir.

Parmak izi okuyucu ile ödeme kartları, kullanım kolaylığının ötesinde birçok avantaj sunar:

Güçlü güvenlik

Parmak izi okuyucu sayesinde biyometrik veri yalnızca kart sahibinin karttında saklanır.

Gereksiz Donanım Yükseltmeleri:

Parmak izi okuyuculu kart, dünyadaki temassız veya çip bazlı ödemeleri kabul eden mevcut ödeme terminalleriyle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.

Kendinden şarj:

Parmak izi okuyucuya, ödeme terminali tarafından destek verilir, bu nedenle gömülü pil olmamasını veya kartı yeniden şarj etmenizi gerektirmez.

Tüketiciler, parmak izleri okuyucu ile kimlik doğrulama yapma işlemiyle ilgileniyorlar. Araştırmalara göre 1000 Amerikalı’nın biyometrik kimlik doğrulama algıları hakkındaki incelemede, tüketicilerin diğer senaryolarda olduğu gibi parmak izi okuyucu  kullanmak isteyebileceklerine de ulaştı. Sorgulanan tüm biyometrik kimlik doğrulama teknikleri arasında, parmak izi okuyucu ile tanıma, mağaza içi kullanım için istenen ödeme açısından en yüksek sırada (yüzde 50) yer aldı.

Kart sahibinin biyometrik verilerini korumak için parmak izi okuyucu basit ve doğru bir kayıt süreci yöntemidir.

Parmak izi okuyucu ile kayıt işlemi evde veya şubede yapılabilir. Evde gerçekleştirildiğinde, kart sahibi parmak izi referans verileri, kartla birlikte verilen parmak izi okuyucusuna sahip bir kılıf kullanarak, kartı sağlam bir şekilde yerleştirilir. Yeni kartı kılıfa basitçe yerleştirerek ve çok basit bir işlem sırasını izleyerek, veriyi parmak izi okuyucu kullanarak tanımlar. Etkinleştirme daha sonra POS’taki ilk işlemde tamamlanır.

Alternatif olarak, kart sahibi banka şubesine gidebilir ve güvenli bir kayıt tableti veya 7/24 ATM kullanılan bir vezne yardımıyla kaydını tamamlayabilir.

Hassas parmak izi referans verileri, kartın güvenli çipinde güvenli bir şekilde saklanır.

Banka’nın sunucularında tutulmaz veya başka bir yere gönderilmez.

Bu çok kritik parmak izi kayıt süreci, biyometri ile ödeme uygulamalarının başarısı için kilit öneme sahiptir. Lider akıllı telefon markalarında bulunan popüler kayıt işlemlerine çok benzer.

Yeni Teknoloji Parmak İzli Kredi Kartı
Parmak izi okuyucudan alınan veriler hiçbir zaman karttan ayrılmaz

Parmak izi okuyucu, kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlamak için kart gövdesine özenle yerleştirilmiştir. Bu sayede kart sahibi, kartı her zaman olduğu gibi tutar,  kayıtlı parmağıyla biyometrik doğrulama işlemini gerçekleştirir. Basit bir kart yerleştirme bölgesi (temas modu) veya POS üzerindeki alan (temassız mod) işlemi tamamlamak için yeterli olacaktır. PIN kodu, kart sahibinin parmak izi kullanılamadığında – örneğin ATM’den para çekme gibi – alternatif çözüm olarak kullanılabilir.

Yeni parmak izi okuyucu, temassız gibi diğer tüm çipli kart seçenekleriyle  ile uyumludur. Parmak izi okuyuculı kart ayrıca ISO boyutlarıyla da uyumludur, bu nedenle ATM kullanım boyutlarında değişiklik olmaz.

Kıbrıs Bankası müşterileri, çözüm için tasarlanan tabletleri kullanarak bankanın şubelerindeki hızlı kayıt sürecini tamamlayacaktır. Biyometrik kişiselleştirme ve kart etkinleştirme işlemi, kullanıcıların veri gizliliğinin korunmasını sağlamak için biyometrik verilerin yanlış yöntemlerle iletimini önlemek için tasarlanmıştır. Kayıt işlemi sırasında yakalanan parmak izi şablonu sadece kartta saklanır.

Kıbrıs Bankası müşterileri, temassız bir ödeme kartıyla biyometrik rahatlığın keyfini ilk çıkaran müşteriler olacak. Biyometrik parmak izi okuyucu ödeme kartı, maksimum güvenlik ve veri gizliliği sağlamak üzere tasarlandı, dedi.

Bankacılık ve Ödeme Genel Müdür Yardımcısı Bertrand Knopf:

“Temassız ödemeler için biyometri kullanımı, kullanılan ödeme hareketine tam olarak uyduğundan doğal bir harekettir. Temassız rahatlıktan yararlanırken PIN girmeden daha yüksek sayıda işleö sağlayarak daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlar.” dedi.

Stelios Trachonitis: “Bankacılık sektörüne kusursuz bir kimlik doğrulama sağlamak için, güvenli devlet belgeleri ve biyometrik uygulamalar  konusundaki kapsamlı araştırmalardan yararlandı.” dedi.

Kıbrıs Bankası Kart Merkezi Müdürü: “Müşterilerimiz, bu yenilikçi ödeme çözümünden, biyometrik verilerinin asla ellerinden ayıramayacaklar ve gönül rahatlığıyla kullanacaklar.”dedi.