Kimlik Yöntemini Biyometrik Tanıma Sistemleri ile Geliştirin

Biyometrik sistemler genellikle sizi tanımlamaya yönelik doğrulama ve tanıtılan parmak izi, yüz bilgisi verilerini aktarır. En çok kullanıldıkları alanlar personel takip (PDKS) ve geçiş kontrol sistemleridir.

İnsanlar bir holdinge veya işletmeye giriş yaparken yüzünü, parmağını veya avuç içini tanıtabilir.

Daha fazla kullanım alanlarına örnek verecek olursak; biyometrik sistemler sahtekarlık girişimlerini engellemek adına kullanılmaktadır.  Devlet binaları, emniyet birimleri ve kamu alanlarında kullanıma uygun çeşitli biyometrik sistem uygulamaları ve entegrasyonları mevcuttur.

Biyometrik çözümler uzun süredir kullanımdaydı. En fazla PDKS sektöründe kullanımı yaygın olan sistemler “elinizdekini kullanın” politikasını izlemekte (rfid kartlar, anahtarlıklar)

Aynı zamanda “bildiğinizi kullanın” ilkesi yani (şifreler, gizli kombinasyonlar) çoklu doğrulama modlarına örnek verilebilir.

Genel kullanımda, geçiş kontrol terminalleri ve biyometrik entegratif yenilikler kimlik tanımlama bilgisi akla geldiğinde büyük rol oynar. Sağladığı büyük işlevsel güç sayesinde devlet daireleri, havaalanları, emniyet birimleri sektörleri yüksek seviye geçiş kontrol sistemlerine ihtiyaç duyar. Havaalanlarını örnek vermek gerekirse; yabancı ziyaretçilerin genellikle yüzleri ve parmak izi bilgileri kayıt altına alınır. Herhangi kötü bir durumda bu bilgiler kullanılabilir.

Entegratif biyometrik çözümler bu alanlarda devreye girmektedir. Parmak izi tarama sistemleri ve genellikle emniyet, devlet kurumlarına hizmet veren firmalar biyometrik alanlarda başarılı ürünler tasarlamaktadır.

Entegratif biyometrik yeniliklerin ön plana çıkmasının en büyük sebebi geliştirme ve üretim aşamasında FBI-sertifikasına sahip parmak izi biyometrik tarayıcıların kullandıkları (LES) patentli ışık emici sensörlerinin FBI ve emniyet birimleri taleplerine uyumlu teknolojik görüntü bağdaştırma performansı sağlamasından kaynaklanır.

Çözüm odaklı gidildiğinde bu teknolojilerin direkt güneş ışığında, kuru veya nemli parmaklara karşı dayanıklı ve yüksek performans görüntüleme gücünü gösterir. Özellikle ZKTeco okuyucuların piyasada ki en güçlü kuru parmak izi bilgisini aktaran cihaz üretim platformu olduğu bilinmektedir.

Global anlamda biyometrik sektörü takip edildiğinde genel nüfus parmak izi problemleriyle karşılaşmaktadır. Problemlerin yüzde doksan oranı ise yaş parmak yerine kuru parmaklar oluşturmaktadır.

Örneğin, soğuk havalarda okutulan parmakların yakalama performansının oldukça düşük olduğu gözlemlenmektedir.

ZKTeco bu problemi oldukça güçlü okuyucu ve parmak izi algoritmasıyla çözdüğünü bildirmektedir.

Farklı Uygulamalar

Biyometrik tarayıcıların çok fazla uygulama alanı bulunmaktadır. Emniyet birimleri için parmak okuyucu demek polis memurlarının görevde yanlarında taşımaları ve kullanımı kolay bir cihaz olarak bulunması büyük avantaj sağlar.  “Şüpheli kişiyi çevirdikten sonra kişinin parmak izi bilgisini alabilir merkez sunucuya gönderip veri tabanıyla karşılaştırma yapmasını sağlayabilirim. Eğer veri tabanı içinde parmak izi verisi karşılaştırma moduyla ekranıma düşerse şüphelinin kimliğini rahatlıkla tespit edebilirim.” ZKTeco bu uygulamayı hızlı müdahale yöntemi olarak değerlendiriyor.

Sahtekarlık önleme ve oy kullanımında oluşan hataları gidermek adına devletin bu tarz biyometrik yenilikleri desteklediği ülkelerden olan Hindistan, ciddi anlamda sahtekarlıklara karşı savaş başlatmış durumda.

Günümüzde biyometrik teknolojiler doğrulaması yapılan personelin parayı aldığından emin olunur. Ayrıca Afrika’da yapılan yeniliklerle kimlik bilgileri ve oy kullanma sistemi konusunda biyometrik güvenlik politikaları izlenmekte.

Devlet kurumları dışında biyometrik doğrulama modları, genel kullanıma da açılmıştır. Özel sektörün de ilgisini çeken sistemler örneğin, kumarhane gibi alanlarda da yaygınlaştı. Bu sistem müşterilerden çok yetkili personelin takibi amacıyla devreye alınmıştır. Personelin giriş ve çıkışlarını kontrol altında tutmak amaçlanır.

Hükümet ve yasa uygulamalarının yanı sıra, entegratif biyometriğe ticari müşteriler tarafından da ilgi artmıştır. Tan, “Tarayıcılarımızı kumarhanelere, dağıtmak isteyen müşterilerimiz var” dedi. “Bu daha çok kumarhaneye gelen ziyaretçiler yerine operatörlerin kimliğini doğrulamak içindir, böylece kimin görevde olduğunu veya kimin görünmediğini kontrol edebilirler.”