Röportaj: Raymond So Genel Müdür, ZKTECO

Biyometrik endüstride yaşanan gelişmelerin birtakım yeniliklerle harmanlandığında oluşturmuş olduğu kapasiteyi göz önünde bulundurduğumuzda yüz tanıma, akıllı telefon kilitlerini aktif etme veya turnike sistemleri gibi cihazlar karşımıza geliyor.

Fakat bu sektörde ciddi anlamda devasa projeler yapan büyük oyuncuların da olduğunu unutmamak gerekiyor. Yıllardır başarılı işler başaran ve sürekli büyümeye giden geçiş kontrol üreticisi ve personel takip sistemleri üzerine uzmanlık yapan firmaların başında gelen ZKTeco biyometrik teknolojilerin lideri konumundadır.

Firmanın uzmanlık dalları arasında, Access kontrol, kamera sistemleri, tek merkezli çözüm, akıllı kilitler, turnike sistemleri ve daha fazlası gelmektedir.

ZKTeco aynı anda operasyonlarına global pazarda devam etmektedir.

Geçtiğimiz aylarda yapmış oldukları Dubai güvenlik fuarında boy gösteren ürün gamıyla “visible light” teknolojilerini de tanıdan ZKTeco seminerler ve uluslararası fuarlara oldukça önem vermektedir.

ZKTeco Hong Kong Genel müdürü Raymond So ile yapılan röportaj biyometrik konularda ilginç noktalardan bahsetti.

ZKTeco tarafında yapılan yenilikler ve bizleri nelerin beklediği hakkında açıklamalar da bulundu.

Soru: ZKTeco tarafında bu yıl neler gelişti? Önemli olarak bahsedebileceğiniz konular var mı?

Raymond So: 2018 ortalarında, ZKTeco “visible light” yüz tanıma teknolojilerini hayata geçirdik. Bu teknoloji son iki yılda yapılan çalışmaların en çok konuşulan devrimlerinden olacaktır. “AI” ve “deep learning” teknolojileri kullanıcılara üst düzey tecrübe katmış olmakla beraber kolay arayüz ve yönlendirme bütününü de etkileyecektir. Çığır açan bu gelişim, yüz kayıt kapasitesi ve uygulama genişliği gibi endüstrileri de MNCs ve yüksek holding yapıların işine yarayan yapıda olmaktadır.

Soru: ZK global Pazar da büyük bir oyuncu. Bu büyümeyi nelere borçlusunuz?

ZKTeco: 2019 yılı bizim için gerçekten zor geçecektir. Bütün dünya pazarında politik ve ekonomik anlamda yaşanan zorlukları göz önünde bulundurduğumuzda bunu söylemek doğru geliyor. Doğu ve batı tarafındaki anlaşmazlıkların oluşturduğu gündem odaklı gidildiğinde geleceğin karmaşıklara yol açacağı söylenebilir. 2019 yılında biraz daha güvenilir ve doğru adımlar atmaya özen göstereceğiz. Sorunuza cevap verecek olursam, benim fikrim; Güneydoğu Asya kıtası ekonomik anlamda gelecek yıllarda büyüme gösterebilir, Çin de bulunan üretim tesislerini kendi yerlerine taşıdıklarında bunun olması muhtemelen doğru gibi gözüküyor.

Soru: Okuyucularımız için lütfen ürün gamınızı biraz açıklar mısınız?

ZKTeco: ZKTeco olarak biyometrik teknoloji tedarik konusunda kullanıcılarımıza en ideal çözümleri ve farklı uygulama alanlarıyla sunuyoruz.

Mevcut ürünlerimiz güvenlik ve personel takip sistemi çözümleri olarak 9 farklı kategoride incelenebilir:

 1. Geçiş Kontrol
 2. Personel Takip Sistemleri (PDKS)
 3. Kamera Sistemleri
 4. Giriş Kontrol
 5. İnceleme Sistemleri
 6. Otopark Çözümleri
 7. Akıllı Kilit
 8. POS
 9. Biyometrik Modüller

Yukarıda sayılan dokuz kategori dışında, ZKTeco aynı zamanda biyometrik teknolojileri üçüncü parti firmalarla uygulamaya almayı hedefliyor. 2018 Sonlarına doğru ZKTeco AI ürün grubunu hayata geçirdi. AI ürünlerimizde SDK, EDK ve API üçüncü parti partnerlerimiz yazılım ve donanım entegrasyonlarını devreye aldılar.

Donanım geliştirme dışında ZKTeco ayrıca, yazılım geliştirme ve Ar-Ge işlemleri, kullanıcı deneyimleri ve uygulama kapasitesini arttırmayı amaçlamaktadır. 2017 yılının başlarında ZKTeco güvenlik platformu adı altında All-in-one (hepsi bir arada) çözümler sunan yazılımı ZKBioSecurity 5 farklı modülüyle aktive edildi. 2018 ortalarına doğru ise ZKBiosecurity güncel versiyonu olan 3.1.5.0 ile 8 farklı modülü içine entegre ederek güncellendi. Bu modüller sırasıyla, Access kontrol, personel takip (PDKS), otel yazılımı, park yazılımı, ziyaretçi takip, bekçi tur, asansör ve kamera sistemleri modülleridir.

Köklü yapılanma ve altyapıyla beraber personel takip, PDKS, geçiş kontrol olarak ZKTeco profesyonel personel devam kontrol sistemi olan BioTime sistemini aktive etti. 2016 ortalarında aktive edilen bu yazılım ile dünyanın en güçlü çoklu-işlevli PDKS yazılımı olarak Pazar payını aldı.

Geri bildirim açısından olumlu yorumlar kazanan yazılım orta ve büyük çaplı işletmelerin tercihleri arasına girdi.

Soru: Pazar payınızı ve piyasayı düşündüğümüzde odaklandığınız sektörler nelerdir? Örneğin sağlık sektörü ilginizi çekiyor mu?

ZKTeco: Piyasaya baktığımız zaman ZKTeco olarak ilgi alanımız akıllı şehir yönetimi entegrasyon cihazlarına yönelmektedir. Hali hazırda personel takip sistemleri ve geçiş kontrol ürün gruplarımıza endüstriye yön veren biyometrik sağlayıcılardanız. Kesinlikle akıllı şehir ürünleri ve entegrasyon çözümleriyle kilit noktanın biyometrik yenilikler olduğunu biliyoruz. Teknolojik trendleri takip ettiğiniz zaman insanlar biyometrik teknolojilere daha da alıştığı görülmektedir.  Bu konuda cesaretimizi ve özgüvenimiz tam anlamıyla mevcut. Biyometrik teknoloji firması olarak şanslı olduğumuzu biliyoruz ve avantajlı durumdayız.

Soru: Biyometrik sektörü bugünlerde oldukça hızlı ilerleme kaydediyor. Sektörün karşılaşmış olduğu zorluklar nelerdir acaba?

ZKTeco: Zorluklar her zaman olacaktır. Kişisel perspektifime ve görüşüme göre zorluklar aşağıdaki gibidir genellikle:

 1. İdari Riskler

Kişisel verilerin korunması oldukça büyük bir zorluk ve bunun farkındayız. Halkın biyometrik teknolojileri yeri geldiğinde eleştirmesi kişisel gizlilik verilerine karşı tepkili olmaları biyometrik yenilikleri etkilemektedir. Biyometrik sağlayıcı firma olarak kişisel hakları çiğneyebilecek herhangi aksiyondan uzak durmaktayız. Bazen son kullanıcının güvenini kazanmak oldukça güç olabiliyor. Özellikle tutumlu işletmelerin bunu yaptıkları görülmektedir. Yaptığımız anketlerde son kullanıcıların yüzde 50’den fazlası RFID kart çözümlerini biyometrik yeniliklere, teknolojilere tercih ettiği görülmektedir. Gizlilik ilkeleri ve kanunlarına göre hareket eden ülkeler bu ülkeye ait kanunları çiğnememek adına günümüzün yeni teknolojilerinden uzak kalmaktadırlar. Aldıkları önlemler uzun vadede son kullanıcıların yeni biyometrik değişimlerden bihaber olmasına ve gelişmiş çözümlere erişim sağlayamamasıyla sonuçlanır.

 1. Rekabet

Teknoloji dünyasının en parlak yıldızlarından biri olan biyometrik sektörü, artık daha fazla ilgi görmekle beraber Pazar payına ortak olan birçok yeni oyuncu da görülmüştür. Bu yeni oyuncular sektörü daha da rekabetçi ortama hazırlıyorlar. Hayal edin, geçmişe baktığımızda biyometrik sektörü yıllık 500-600 milyonluk kazanç elde ederken, günümüzde multi-milyarlık firmaların da olduğunu görmekteyiz.

Tabi ki de iyi tarafından baktığımızda ise, yeni oyuncuların pazarı genişletmesi ve daha aktif olarak kullanması faydalı olacaktır. Aynı anda bu büyük firmalar tarafından yenilgiye uğramamaya dikkat etmek gerekiyor.

 1. Ekonomik

Daha önce bahsettiğim gibi, karamsar yaklaşmak gerekiyor 2019 ve 2020 yılları için ekonomik durumlara. Tutumlu atmosferin ve batıdaki olayların gelişine göre ekonomik krizin yaklaştığını hissetmek mümkün.

Soru: Biyometrik sektörde günümüzün ana yapı taşı olarak neleri görmektesiniz? Güvenlik, gizlilik, kolaylık?

ZKTeco: Benim fikrim, son 5 yıl içinde, akıllı telefonlar, mobil aygıtlar biyometrik sektörün en büyük önderleri olmuşlardır. Bugün ise inanılmaz pazarlama kampanyaları biyometrik teknolojiler için yapılmaktadır. Açık ve net konuşmak gerekirse, halk biyometrik teknolojilere daha farklı bakış açısıyla yaklaşmaktadır. Daha az kişisel haklara müdahale ve ofansif olduğu gözlemlenmektedir. Böylelikle bir sonra ki adımımız olan akıllı şehir uygulamalarına geçiş yaparken şehirlerin daha verimli biyometrik teknolojiler kullanarak bilgi ve kaliteyi arttırmasını planlıyoruz.

Soru: ZKTeco tarafında bizi bekleyenler nelerdir?

ZKTeco: Geçmişten geleceğe, ZKTeco her zaman biyometrik teknolojiler ve yeniliklere ev sahipliği yapacak bir firma olmuştur. Biyometrik teknolojileri farklı bölgelere entegre ederken çözüm odaklı gitmemiz önemli. İlerde yapmamız gereken hedefler arasında akıllı güvenlik teknolojileri, akıllı şehirler ve ev çözümleri de entegrasyonlarımız arasına girecektir.