Yüz Tanıma Teknolojisi: Microsoft harekete geçme zamanı diyor…

Microsoft Başkanı Brad Smith, dünya çapında hükümetleri 2019’da yüz tanıma teknolojisinin (YTT) kullanımını engelleyen – YTT işin işten geçeceğini ve sosyal sorunları daha da kötüleştireceği korkusuyla yeni yasalar çıkarmaya çağırdı.

Brad Smith: “Kötüye kullanımın riskleri ve potansiyeli hakkında net gözlemlere ihtiyacımız var.”

Geçtiğimiz yazdan bu yana Microsoft, dünya çapında teknoloji uzmanları, kampanya grupları ve kamu görevlileriyle hükümet ve endüstrinin YTT’yi nasıl kontrol edebileceği konusundaki yeni fikirler hakkında konuşuyor. Ancak 6 Aralık tarihli bir blogda, Smith şunları söyledi: “Çalışma ve tartışmanın ötesine geçmenin önemli olduğuna inanıyoruz. Harekete geçme zamanı geldi. 2019’daki hükümetlerin bu teknolojiyi düzenlemek için yasalar çıkarmaya başlaması önemlidir.”

Microsoft, teknoloji şirketlerinin sosyal sorumluluk ve pazar başarısı arasında seçim yapmak zorunda kaldıkları “en alta ticari bir yarış” yapmaktan kaçınmak istiyor. Smith, “Buna karşı korumanın tek yolu, bu teknolojinin ve onu geliştiren ve kullanan kuruluşların hukuk devleti tarafından yönetilmesini sağlamaktır” dedi.

“Kötüye kullanımın riskleri ve potansiyeli konusunda net gözlere ihtiyacımız var” diye ekledi ve üç önemli tehlike bölgesini vurguladı: YTT’de ırkçı ve cinsiyet yanlılığı, kişisel mahremiyet istilası ve devlet kitlesel gözetimi. Microsoft bu risklerle mücadele etmek için yeni yasalar istemektedir:

YTT sağlayıcılarını ürünlerinin doğruluk ve haksız önyargı için bağımsız olarak test edilmelerine izin vermeye zorlayın.

Tüketicilerin kullanımda olduklarını söyleyen dikkat çekici bildirimler koymak için CCTV ve ilgili sistemleri kullanan herhangi bir kuruluşun olmasını isteyin.

Yetkili kişilerin, mahkeme emri olmadığı veya yakın bir tehlike olmadığı sürece, bireyler hakkında YTT gözetimi yürütmesini yasaklayın.

Ancak Smith, teknoloji şirketlerinin hükümetlerin harekete geçmesini beklememesi ve YTT’ye karşı kendi güvencelerini yaratmaya başlamayacaklarını da söyledi. Önde gelen Microsoft, Mart ayının sonuna kadar altı temel ilkeyi benimseme sözü verdi:

1. Adalet – Microsoft, YTT’yi tüm insanlara adil davranacak şekilde geliştirmeyi ve dağıtmayı taahhüt edecektir.

2. Şeffaflık – Şirket YTT’nin yeteneklerini ve sınırlarını belgeleyecek ve açıkça iletecektir.

3. Hesap verebilirlik – müşterileri, insanları önemli ölçüde etkileyen şekillerde kullanılan herhangi bir YTT’ye uygun insan kontrolleri koymaya teşvik edecektir.

4. Ayrımcılık yapmama – Microsoft, YTT’yi yasadışı ayırımcılığa girmek için kullanmayacaktır.

5. Rıza – Özel sektör müşterilerini YTT’nin konuşlandırılması için bildirimde ve güvenli rıza göstermeye teşvik edecektir.

6. Kanuni gözetim – Microsoft, YTT’yi insanların demokratik özgürlüklerini tehlikeye sokan senaryolarında kullanmayacaktır.