Kullanıcılar Biyometrik Güvenlik Seçeneklerini Daha Yüksek Oranda Tercih Ediyor

Kullanıcılar, çevrimiçi hesaplarına giriş yaparken biyometrik doğrulama seçeneklerini yüzde 30 gibi bir oranla daha fazla tercih ettiği görülmekte.

 

 

Fiziksel biyometrik sistemlerin hayatımıza girmesiyle çevrimiçi doğrulama aşamasında tüketicilerin global anlamda hesaplarına olan güvenleri arttı. Bu entegrasyon aşamasında biyometrik sistemler aynı zamanda hesap güvenlik seviyesini yüzde 43 oranından yüzde 74 gibi değerlere taşıdı. Yapılan araştırmalara göre biyometrik doğrulama dışında parola, PIN kodu, güvenlik soruları ve kimlik doğrulama gibi seçeneklerin de aktif olarak devreye alındığı ve kullanıldığı görülmektedir.

Global Doğrulama ve Sahtecilik Raporlarına göre güvenliğin en üst düzey de olması gerektiği ve online kullanıma açık olan sitelerin güvenlik konusunda büyük adımlar atması gerektiği belirtildi. Online hesapları kullanan insanların yüzde 74 kısmı dünya da bu güvenlik sistemini değerlendirmektedir.

 

 

Bunların dışında, genellikle tüketiciler ve online işlemlere güvenen kullanıcılar, firmalardan taleplerine göre şeffaflığa önem veriyorlar. Biyometrik sistemleri sağlayan firmalardan istekler arasında şeffaflık ve kullanıcıyla/müşteriyle tamamen açık olmaları gerektiği de talep edilmektedir. Yüzde 80’lik kısım ise bu doğrultuda güvenlerinin daha da artacağını dile getirdi.

Güvenlik ve kolaylık her zaman dinamik dijital pazarın yapı taşlarından olmuştur. Efektif olarak risk yönetimi ve kullanıcının seveceği bir tecrübe sunması özellikle gerekmektedir.

Firmalarla paylaşılan bilgilerin tüketiciler tarafından gönderilen veri alışverişinin bunu mümkün hale getirdiği görülüyor. Aynı bilgi akışı, yine firmaları ve tüketicileri büyük risk altına sokuyor, güvencenin daha da önemli olduğu ve güvenmenin her konudan önce geldiği bir platform oluşturulması söz konusu oluyor.

İşletmelerde yeni açılan hesaplar ve ele geçirilen hesapların istatistikleri ortaya çıkarıldığında yüzde 55’lik kısım son 12 ay içinde sahtekarlık girişimine maruz kalmış durumda. Üstelik çıkarılan raporda tüketicinin farkındalık derecesi ve riskle bağlantılı personel bilgileri de verilmiştir.

Fiziksel biyometrik modüller doğrulama aşamasında Latin Amerika’da, Amerika ve Kolombiya’da ilk 3. Sırada bulunmaktadır. En gelişmiş gözlemler ve pozitif etkiler ise Kolombiya ve Amerika da gözlemlendi.

Biyometrik teknolojiler online doğrulama kısımlarında artık daha da yaygınlaşmaya ve kullanıma alınmaya başladı.

ZKFlex kısmında yüz tanıma cihazlarıyla doğrulama yapan cihazların entegrasyonu da yapıldığı görülmektedir. ZKSoftware önderliğinde yürütülen araştırmalar ve entegrasyon kolaylıklarıyla artık kullanıcılar için basit ve navigasyon yeterlilik derecelerine sahip yazılımlarla entegre çalışan biyometrik kolaylıkların tadını çıkarın!