Access Geçiş Kontrol Hava Taşımacılığında: Hayal Değil!

Access Geçiş Sistemleri Ucuz ve Güvenilir Özellikleri ile Ön Planda

Pasaportunuzu ya da biniş kartınızı yolculuğun herhangi bir aşamasında göstermenize gerek kalmadan, havalimanlarında seyahat etmenin ve dünyanın dört bir yanından uçmanın hayalperest düşüncesi artık bir gerçek haline geliyor! Bunu başlatan access geçiş kontrol teknolojisi, deneysel aşamadan dünya genelinde birçok havaalanında tam uygulamaya hızla geçiyor – ve yolcular, havayolları, havaalanları ve hükumetler faydalanmak için bekliyor.

SITA’nın yıllık hava taşımacılığı endüstrisi araştırması, bu sektörde access geçiş kontrol kullanımında beklenen çarpıcı artışı ortaya koydu¹. 2016’da, havayollarının %30’unun kimlik yönetimi için tek bir biyometrik seyahat kimliği kullanımını 2021 yılına kadar denemesi bekleniyordu. Fakat en son SITA çalışması olan ‘Air Transport IT Insights 2018’ şu anda %71 ile önemli bir artış bildirmiştir. 2021 yılına kadar yatırım planlıyor. Access geçiş kontrol kullanan otomatik biniş kapıları, havaalanlarının %9’unda ve havayollarının %5’inde kullanılıyor, ancak bu sayıların da hızla artması bekleniyor. 2018 anketi, havalimanlarının %59’unun ve havayollarının %58’inin üç yıl içinde access geçiş kontrol kullanarak biniş kapıları kurmayı beklediklerini göstermektedir.

Üst seviye cihazlar ve sistemler

Bu trendi yönlendiren birçok faktör var, ancak en önemlilerinden biri, giderek artan yolcu sayısı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile küresel trafiğin önümüzdeki 20 yıl içinde iki katına çıkabileceğini tahmin ediyor. 2017’de 4.1 milyar yolcu sayısı 2037²’de 8.2 milyar kişidir. Access geçiş kontrol uygulamaları, bu yolculara check-in işlemlerinden çanta teslimine, güvenlikten sınır kontrolüne ve uçak kapısına kadar kolaylık sağlamaktır.

Yolcular, pasaportlarını veya biniş kartlarını göstermeye gerek kalmadan havaalanında yollarını hızlandırmak için access geçiş kontrol kullanma fikrine çok açıklar. Hava yolculuğunu kullanan yolcular arasındaki araştırmamız, hizmetin mevcut olması durumunda %57’nin kesinlikle access geçiş kontrol seyahat kimliği kullanacağını gösteriyor. Aynı anket, access geçiş kontrol teknolojilerinin pasaport kontrolü ve uçağa binişte hali hazırda kullanımda olduğu yerlerde, yolcu memnuniyetini arttırdığını da tespit etti. Bu, kullanıcının access geçiş kontrolü sorunsuz bir yolculuk için güvenli bir teknoloji olarak kabul ettiğini açıkça göstermektedir.

Örnek vermek gerekirse, Qantas, Brisbane Havalimanı’nda yolcuların pasaportlarını ilk kez cep telefonlarına yüklemelerine izin veren bir yüz tanıma teknolojisi denemesi yürütüyor. Bu yapıldıktan sonra, yolcular havalimanına gelmeden önce check-in yapabilir, pasaportlarını ve biniş salonunu veya biniş kapısının kullanımını ortadan kaldırır. Bu da yolcuların havaalanı deneyimlerini önemli ölçüde hızlandırmasına yardımcı olacaktır.

2018’in access geçiş kontrolün yaygın kullanıma sahip olduğu bir yıl olduğunu söylemek doğru olmaz ve Amerika, Avrupa, Orta Doğu ve Asya-Pasifik’te adaptasyon süreci devam ediyor. Bu makale farklı dünya bölgelerinde gerçekleşen ana projeleri, girişimleri ve access geçiş kontrol entegrasyonu konusunda halen devam eden sorunları ortaya koymaktadır.

ABD Yolu Şekillendiriyor

Belki de en etkileyici teknoloji gelişmeler ve en büyük ölçekli girişimler ABD’de gerçekleşiyor. Amerika’daki en büyük havalimanlarının 15’inden fazlası zaten access geçiş kontrol çözümleri deniyor veya piyasaya sürüyor. Çoğu ABD havalimanı önümüzdeki 18 ay içinde üretim sistemlerini uygulamayı planlıyor.

Şu bir gerçek ki, 2004 yılından beri ABD giriş limanlarında uluslararası uçuşlara gelen yabancıları taramak için yüz ve parmak izi tanıma kullanılmıştır. Ayrıca, ABD vatandaşları biyometrik verilerini pasaport başvuru sürecinin bir parçası olarak sunmaktadırlar. Access geçiş kontrol çıkışı, ABD vatandaşlarının ve yabancıların uçuşlarını kayıt altına alarak, canlı biyometrik verilerini, hali hazırda ABD Hükumeti tarafından tutulan bu mevcut biyometrik veri kaynakları ile eşleştirerek güvenliği artıracaktır.

2018’de, Ulaştırma Güvenlik İdaresi (TSA) ve CBP, access geçiş kontroleri güvenlik operasyonlarına genişletmek için uluslararası turistler için access geçiş kontrol konusunda bir yol haritası yayınladılar. Bu, başlangıçta, yerli yolcuların kimliğini doğrulamak için gelecekte ise yüz tanıma teknolojisini kullanma potansiyeli olan TSA Precheck üyeleri için de olacaktır³…

Access Geçiş Kontrol Hız ve Güvenilirliğiyle Birinci Sırada

Haziran 2017’de Boston’daki Logan Uluslararası Havaalanı’nda bulunan JetBlue, tek adımlı access geçiş kontrol sisteminden çıkışı harekete geçiren ilk havayolu oldu. Bu, yolcuların sadece bir kameraya bakarak yolcuların uçmasına izin vererek hem güvenliği hem de yolcu deneyimini geliştirir. Bu arada, ABD’deki ilk büyük ölçekli access geçiş kontrol çıkış uygulaması Orlando Uluslararası Havaalanında başladı ve ABD’ye gelen ve giden tüm uluslararası seyahat edenlerin hareketlerini yüz tanıma teknolojisini kullanarak işlemeyi taahhüt eden ilk havalimanı olmasını sağladı. Halen piyasaya sürülmeye devam eden bu çözüm, Orlando’daki tüm uluslararası geçitlerdeki 64 biniş noktasında uygulanacaktır.4

Access Geçiş Kontrol Sistemleri Sayesinden Daha Güvenli Bir Yaşam

ABD’de access geçiş kontrol sistemiyle çıkışlar çalışıyor, çünkü yetkililer çıkış yapan tüm yolculara ilişkin yüz biyometrik verisine sahip. Diğer bir anahtar etkinleştirici, ülkenin hangi yolcular üzerinde gerçek zamanlı olarak yolcuların check-in yaptığı ve böylece ABD Hükumetinin her bir uçuş için sahip olduğu tüm access geçiş kontrol verileri bir uçuşta birleştirmesini sağlayan, Etkileşimli Gelişmiş Yolcu Bilgileri (iAPI) programıdır.

Dijital Pasaportlar

Bugün yayınlanan pasaportların büyük çoğunluğu ePassport’lardır; ICAO (seyahat belgesi standartlarını tanımlayan BM ajansı) ile birlikte, şu anda 100’den fazla ülkeden kullanımda olan 490 milyondan fazla ePassport olduğunu bildirmiştir. ePassports, kimlik sahtekarlığı 5 ile mücadele etmek için karmaşık dijital güvenlik sağlamanın yanı sıra, biyometrik ve biyografik bilgileri depolayan yerleşik bir çip de içerir.

Pasaport Kullanımı

Yolcuların havaalanları ve sınırlar arasında dolaşımını kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir sonraki önemli adım, ePassport’tan türetilen taşınabilir dijital seyahat kimlik bilgilerinin ortaya çıkması olabilir. Bu yeni dijital seyahat bilgileri için standartlar önümüzdeki iki yıl içinde geçerli olacak. Bu, yolcuların pasaportlarını elektronik ortamda, access geçiş kontrolde yer alan biyometrik kimlik doğrulama yoluyla erişerek, fiziksel belgeleri ortadan kaldırır. Yolcuların %98’inin bir mobil cihazla ve %70’inin iki veya daha fazla mobil cihazla seyahat ettiğini gösteren SITA araştırmasıyla, geriye kalan tek soru güven, güvenlik ve mahremiyet ile ilgili sorular.

Access Geçiş Kontrol Uygulamaları Güvenilir Mi?

Gizlilik ve güvenlik kaygıları hayati öneme sahip olsa da, çoğunlukla yolcuları zaten access geçiş kontrol kontrollerden yana. IATA’nın Pass Küresel Yolcu Anketi 20186’da, yolcular tarafından belirlenen ana önceliklerden biri seyahat süreçlerini kolaylaştırmak için access geçiş kontrol sistemindeki biyometrik kimliklendirme idi. İnsanların% 65’i hızlandırılmış güvenlik için kişisel verileri paylaşmak istiyor. Aynı şekilde, neredeyse yarısı pasaportlarını access geçiş kontrol sisteminde yer alan biyometrik tanımlama ile değiştirmeye istekli olacaktır.

Bu, SITA’nın, yolcuların %90’ından fazlasının mevcut olduğu yerlerde access geçiş kontrol self servis kullanmayı tercih ettiğini uygulamalarıyla desteklenmektedir. Ve bunu tercih etmeyenler de bunu yaparlar çünkü bu sistemin bir parçasıdır. Buna rağmen, havayolu endüstrisinin, yolcuların access geçiş kontrol bulunan biyometrik verilerinin kişisel gizliliği ile ilgili yükümlülükleri ve en iyi uygulamaları konusunda net olmasını sağlamalıdır. Bu da IATA’nın One ID girişimi tarafından ele alınan konulardan biridir.

Güvenli ve güvenilir kimlik yönetimi standartlarının gerekliliği elbette hava taşımacılığı endüstrisine özgü değildir. Devlet hizmetleri, bankacılık ve e-ticaret gibi çeşitli alanlarda diğer pek çok sektörde çaba sarf edilmektedir ve nihayet kabul edilen standartların access geçiş kontrol teknolojisi endüstrisinden ziyade; hükumetlerden, ICAO gibi devletler arası organlardan ve hatta dünya ticaret kuruluşlarından gelmesi muhtemeldir.

Bunun bir örneği, Dünya Çapında Web Konsorsiyumu’nun (W3C) bir parçası olan Merkezi Olmayan Kimlik Vakfı’dır (https://identity.foundation). İlk yılında 50’den fazla üyeyi kendine çeken bu grup, tüm çevrimiçi hizmetler için access geçiş kontrol olarak etkin dijital kimlik vaat eden özerk kimlik kavramı üzerinde çalışıyor. Bağımsızlık kimliği altında, insanlar kimlik verilerinin gizliliğini kontrol edebilir ve ne kadar bilgi ve kiminle paylaşmak istediklerine karar verebilir.

Güvenli bir dijital seyahat kimliğine karşı bir mobil cihaz kullanıyorlar ve bir access geçiş kontrol sistemleri kullanarak kimliklerini doğruluyorlar, blockchain teknolojisi ile güven çerçevesini koruyorlar.

İşbirliği Anahtarı

Sorunsuz bir yolcu deneyimi sağlamak, hava limanlarında iyileştirilmiş güvenlik ve arttırılmış işleme kapasitesi sağlamak için, tüm paydaşların (havayolları, havaalanları, endüstri tedarikçileri ve hükumetler) işbirliği yapmalı ve birlikte çalışması gerekir. Bu esastır, çünkü havayolları kimlikleri araştırmak için hükumetlere güvenirler ve hükumetler, havalimanı sürecinden geçerken yolcuları kontrol etmek için havayollarına güvenirler. Yolcuların seyahatine güvenli geçiş kontrol uygulama sistemi eklemek ve teknolojik çözümleri müşteri odaklı tutmak, en iyi sonuçların elde edilmesine yardımcı olacaktır.

Havaalanlarında standartlaştırılmış süreçler sunmak önemlidir; böylece yolcuların nereye giderse gitsinler benzer bir deneyime sahip olmaları gerekir. Havaalanları arasında ve sınırlar arasında access geçiş kontrol sistemindeki biyometrik veri değişimini kolaylaştırmak için yeni ve güncellenmiş veri aktarım standartlarına ihtiyaç duyulacaktır, böylece yolcular her yerde aynı access geçiş kontrol yapısında bulunan biyometrik dijital seyahat kimliğini kullanabilirler.

IATA’nın One ID girişimi 7, access geçiş kontrol endüstrisinin uçtan uca yolculuğa (bir uçuş rezervasyonu yapmaktan, varış yerine ulaşmaktan, eve dönüş yolculuğuna kadar) katılan tüm adımları ve paydaşları kapsayan işbirliğine dayalı bir kimlik yönetimi çerçevesine doğru inşa edilmesine yardımcı olacak standartlar geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bir kimlik, çözümü bir gerçeklik haline getirmek için gereken tüm süreçlere ve aynı zamanda teknik zorluklara bakar; düzenleyici, mahremiyet ve yasal gereklilikler, hava taşımacılığı endüstrisi için iş vakası. Konsept, yolcuların kimlikleri, risk durumu ve uçma hakkının erken dönemde doğrulanmasına ve ardından bilgiye ihtiyaç duyan tüm ihtiyaç sahiplerine bilmesi gereken bilgilere ulaşmalarını sağlar. Güvenilir, dijital bir kimlik, access geçiş kontrol teknolojisi ve işbirliğine dayalı bir kimlik yönetimi platformu ile birlikte kullanılır.

Endüstri’de Karşılaşılan Zorluklar

Hava taşımacılığı endüstrisinde, access geçiş kontrol çözümlerinin mevcut yapıya eklenmesi ile ilgili artan sorunlar artmakta. Bu yüzden access geçiş kontrol ileriye dönük olduğuna dair evrensel bir fikir birliği olsa da, bu teknolojinin eski yapıya entegrasyonuna dair soru işaretleri var.

Potansiyel bir çözüm, mevcut uygulamalar ve sistemler değişiklik yapılmadan kullanılmaya devam ederken access geçiş kontrol kimlik yönetimi teknolojisinin uygulanmasını sağlayan “Akıllı Yol” sistemidir. Akıllı Yol, hep birlikte veya adım adım modüler bir şekilde tanıtılabilir ve ortak kullanım ortamına entegre edilebilir. Mevcut altyapıya entegrasyon yeteneği, daha hızlı ve daha basit bir sunum sağlar. Örneğin; Brisbane Havaalanı’nda yüz tanıma teknolojisi, mevcut ortak kullanım ekipmanına bir gecede dahil edildi. Bu teknoloji, güvenli erişim, biniş, göç ve sınır kontrolü için çok hatlı ve havaalanı sistemlerine ve devlet veritabanlarına entegre olacak şekilde tasarlanmıştır.

Başarılı Çözüm

Access geçiş kontrolü hava taşımacılığı endüstrisi süreçlerine dahil etmek, yolcular, havaalanları, havayolları ve hükumetler için bir çözüm sunmayı vaat ediyor. Buna delil olarak, access geçiş kontrol ve self servis çözümler gibi yolcuların uygun olduklarında kendi istekleri ile oy kullanmalarıdır. Aynı zamanda, kişisel verileri daha iyi korunur; kuyrukta daha az zaman harcanır; ve daha uygun bir temassız (hands-free) işlemden yararlanırlar.

Havaalanları, kendileri için arttırılmış kapasiteden, mevcut altyapının daha iyi kullanılmasından ve müşteri hizmetlerinde genel iyileştirmelerden ve ayrıca havaalanında daha fazla güvenlikten faydalanmaktadır. Havaalanlarında, dolaşan müşterilerin havalimanı mağazalarında daha fazla alışveriş yapabilmeleri için kontrollerde hız ihtiyaç vardır. Bu gibi konularda fayda görmeyi bekleyebilirler.

Havayolları gelişmiş mevcut süreçler ve maliyet tasarrufu açısından faydalar görecekler. Yolcuları kontrol etmek ve uçağa binmek için daha az zaman harcadıklarından, personeli yeni gelir fırsatlarını ve kapıda bilet satışları ve yükseltmeleri gibi gelir getirici faaliyetleri teşvik edebilir. Kapıda, en çok ihtiyaç duyan yolculara, özellikle de yaşlılara, gençlere ve özel ihtiyaçları olanlara daha iyi müşteri desteği sağlanabilir.

Her şeyden önce, hükumetler artan güvenlikten yararlanır. Access geçiş kontrol kimlik kontrolleri mevcut elle yapılan kontrollerden daha hassastır ve daha iyi kimlik doğrulaması sağlar. Artık süreç, devlet tarafından doğrulanmış doğru biyometrik ve biyografik verilere dayanıyor el ile kontrol gibi geçmişte kalmış yöntemler sona erebilir. Son olarak, geçiş kontrol veritabanında bulunan biyometrik veriler bir ülkeye giren veya çıkan tüm yolcular için çok daha doğru kayıtların tutulmasına izin verir.

 

ZKTeco’nun üretimini gerçekleştirmiş olduğu Visible Light Cihazları teknolojisine sahip yeni nesil cihazlar ile hızlı geçiş kontrol dünyasına devrimsel bir adım atılmış olacak. Bu sayede geleneksel yüz tanıma kuralları da tarihe karışmış olacak. Bundan böyle cihazların önünde beklemek yok. Hassasiyet ve doğruluk üzere kurulmuş yepyeni bir teknolojik devir başlıyor diyebiliriz.

Geleceğe Doğru Hızlı Bir Atılım

Tüm paydaşlar için bu avantajlarla, hava limanlarının ve havayollarının önümüzdeki yıllarda sistem çözümlerine yatırım yapmaya devam edeceği, uçtan uca çözümlere doğru çalışacağı ve dünyada hali hazırda gerçekleşen başarılı uygulamaların sayısının artmaya devam edeceği açıktır.

Bunu yaparken, akılda tutulması gereken çok sayıda önemli husus vardır:
tüm paydaşlarla birlikte çalışmanın ve işbirliğinin önemi; hükumetlerin bu meseleyi mümkün olduğunca erken gündeme getirmesinin sağladığı yararlar; Kimlik bilgilerinin çoğaltılmasını / yeniden kontrol edilmesini en aza indirme ihtiyacı; ve önceden kaydedilmiş / doğrulanmış kimlikleri kullanmanın yararları (ePassports, vb.).

Bu teknolojilerin üretim sektöründeki etkileri de merak konusu. Havayolu şirketlerinin teknoloji ile iç içe olmasından kaynaklanan güvenlik açıklarını biyometrik çözümler kapatabilecek mi?

Özellikle kullanımın mevcut olduğu yerlerde ortak kullanım ve self-servis teknolojisinden azami ölçüde yararlanmak ve gelecekteki ölçülebilirlik ve kolay yönetimin baştan itibaren sistemlere dahil edildiğinden emin olmak özellikle önemlidir.

Bir yolcu olarak ben, yüzümün pasaportum olduğu daha sorunsuz, güvenli, hava yolculuğunun geleceğini dört gözle bekliyorum.

Kaynak

1 All SITA surveys referenced in the text can be found at
https://www.sita.aero/resources/type/surveys-reports
Google Scholar
2 ‘IATA Forecast Predicts 8.2 billion Air Travelers in 2037’
IATA (24 October 2018)
https://www.iata.org/pressroom/pr/Pages/2018-10-24-02.aspx, Accessed Dec 2018
Google Scholar
3 ‘TSA releases roadmap for expanding biometrics technology’
US Department of Homeland Security Transportation Security Administration (15 October 2018)
https://www.tsa.gov/news/releases/2018/10/15/tsa-releases-roadmap-expanding-biometrics-technology, Accessed Dec 2018
Google Scholar
4 ‘SITA Smart Path at Orlando International Airport’. SITA
https://www.sita.aero/resources/type/videos/sita-smart-path-at-orlando-international-airport, Accessed Dec 2018
Google Scholar
5 ‘ePassport Basics’. ICAO
https://www.icao.int/Security/FAL/PKD/Pages/ePassportBasics.aspx, Accessed Dec 2018
Google Scholar
6 ‘Global Passenger Survey’. IATA
https://www.iata.org/publications/store/Pages/global-passenger-survey.aspx, Accessed Dec 2018
Google Scholar
7 ‘One ID Concept Paper’
8 Special thanks to Sean Farrell

Geçiş kontrol ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayın.